şeker hastalığının tetiklediği hastalıklar

Şeker – diyabet hastalığının tetiklediği hastalıklar:

1.Şeker hastalığı Kalp krizini tetikler mi?

Kalp krizinine bağlı ölümle sonuçlanan vakaların arkasında insülin direnci, pre diyabet ve tip2 diyabet- şeker hastalığı olduğu görülmektedir. Uzun yıllardan beri kalp krizinin sorumlusu olarak kolestrol gösterilmesine karşılık, bu bilgiyi çürüten pek çok bilimsel çalışma yapılmıştır. 2015 yılında British Medical Journal de yayınlanan bir araştırmada, doymuş yağlarla kalp krizi arasında bir ilişki  olduğunu kanıtlayan herhangi araştırma olmadığına ve kalp krizi nedeniyle hastaneye getirilen hastaların üçte ikisinin kolestrol değerlerinin normal olduğunu belirtiyor.O nedenle kalp krizinin arkasındaki asıl suçlunun insülin direnci ve  şeker hastalığı olduğunu artık biliyoruz.

2. Diyabet -Şeker hastalığı kanseri tetiklermi?

Fazla kilolar, insülin direnci, pre-diyabet  ve tip2 diyabet  gibi sorunların kansere yakalanma riskini arttırdığı artık bilinmektedir. Bir araştırma tip2 diyabet hastası kadınlarda  kolon kanserine yakalanma  riskinin %50  arttığını gösteriyor. Başka bir araştırma da ise, kanser teşhisi konmuş hastalarda insülin direnci  ne kadar fazla ise kanserin yeniden ortaya çıkma olasılığı o  kadar artıyor.

3. Diyabet hastalığı alzheimer ı tetiklermi?

Belli bir yaşı geçmiş kişilerin korkulu rüyası olan alzaymır hastalığı, hem hasta , hem de hasta yakınları için çok zor bir süreçtir. Yaptıklarınızı unutmanız, eşyaları koyduğunuz yerleri unutmanız, kendi adınızı bile unutmanız, çevrenizdeki kişileri unutmanız, nerde olduğunuzu unutmanız, kısaca aklınızın yok olması, okuduğunuz üniversitenin yok olması, okuduğunu kitapların yok olması,  fiziksel olarak var olup, şahsi kişilğinizin kaybolması, artık aklı kullanmanın olmadığı, çok zor bir durum.

İnsülin direnci problemi olanlarda ve şeker hastası  olanlar için alzheimer büyük bir tehlike. 2200 kişinin medikal verlerini inceleyen bir çalışmanın sonucuda göre risk %50 artıyor. 2013 yılında New England journal de yayınlanmış olan bir çalışmaya göre, kan şekerindeki hafif bir  yükselmenin bile bunama riskini arttırdığını gösteriyor.

Börek,çörek, ekmek, tatlı  yedikce, beyninizin kimyası bozulacak, bu hastalıklara yakalanma riskini artacaktır.  Belenme şeklinize, Ogansia firmasının gıda takviyelerini katarak, hem saha sağlıklı, hem daha enerjik, hem hastalıklardan uzak bir hayat sürmenizi kolaştıracaktır.

Sorularınız için lütfen çekinmeden arayınız.

Ben yaptım, siz de yapabilirsiniz.

Yusuf Ertürk

Elektrik Elektronik müh.

Tel-Whatsapp:0541-311 21 21

 

 

Seker

Bir Cevap Yazın